Jak nauczyć innych by cenili Twój czas?

Od jakiegoś czasu jestem "pod wpływem" książki "Zrobię to dzisiaj!" Bartłomieja Popiela (mam nadzieję, że właściwie odmieniam nazwisko ;-)). Zagadnienie poruszane w tytule tego artykułu zapewne dotyczy wielu z Nas. Zastanów się jak często ktoś "zawraca Tobie głowę"akurat wtedy, gdy jesteś zajęty/zajęta i akurat wtedy jak właśnie masz zaplanowane ważne dla Ciebie zadania.

Ja spotykam się z tym niemal codziennie ;-) I to nie tylko w pracy, ale również w domu. Zwłaszcza wtedy, gdy próbuję swoich sił w e-biznesie ;-) Niestety praca w domu pomimo swoich niewątpliwych zalet, posiada również wady. Pracując w domu często zdarza się, że pracuję zdecydowanie dłużej niż to sobie wcześniej zaplanowałem. Nie raz zaliczyłem nocny maraton do wczesnych godzin porannych ;-) W każdej chwili może odwiedzić Ciebie w domu sąsiad/sąsiadka ;-), listonosz, ktoś z rodziny, znajomy/znajoma itp. itd. Każde oderwanie od pracy, choćby na chwilkę, powoduje, że musisz od nowa myślami wracać do miejsca w którym zakończyłeś swój tok myślenia. Mi się nie raz zdarzyło, że nie wróciłem na te same "tory" - w efekcie musiałem zaczynać niemal od nowa.

We wspomnianej wcześniej książce autor twierdzi, że "musisz posiąść sztukę odmawiania". Chyba nie da się tego uniknąć :-( Jeszcze nie tak dawno odmawiając komuś miałem wyrzuty sumienia. Teraz już wiem, że nie ma innej możliwości, inaczej wykonywałbym tylko i wyłącznie zadania które ktoś inny sobie zaplanował.

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy towarzyszy nam niemal zawsze i wszędzie! Niektórzy tak są do niego przyzwyczajeni, że zabierają go również do kościoła ;-) Jeżeli chcesz mieć więcej czasu dla siebie i swoich bliskich musisz nauczyć innych, by cenili Twój czas. Kiedy pracujesz nad ważnym zadaniem i nie chcesz się rozpraszać musisz zadbać o otoczenie. Postanów sobie wówczas, że nie będziesz odbierać telefonów - najlepiej telefon ustaw w tryb cichy. Ja zakładam, że jeżeli sprawa jest pilna, to osoba, która się próbuje ze mną skontaktować dzwoni parę razy. Po zakończeniu pracy oddzwaniam i wyjaśniam, że nie mogłem odebrać, ponieważ pracowałem. Postępując w ten sposób komunikujesz drugiej stronie, że nie przerywasz pracy z byle powodu.